Zalanie laptopa
Laptop po zalaniu
Często do naszego serwisu trafiają laptopy po zalaniu cieczą. Zdarzyć się może, że komputer został zalany słodką herbatą, kawą, colą czy alkoholem. Jeśli tak się zdarzy, należy jak najszybciej udać się do serwisu laptopów, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się zalania na wewnętrznych częściach komputera, takich jak płyta główna, procesor, pamięć czy dysk twardy - wtedy mogą ulec uszkodzeniu nasze zdjęcia, muzyka i ważne dokumenty. Podczas zalania laptopa najczęściej uszkodzeniu ulega klawiatura, którą można wymienić lub wyczyścić o ile zalanie nie było rozległe.
To, co możemy zrobić w domowych warunkach po zalaniu laptopa to w miarę szybko go wyłączyć, wyjąć baterię i oczywiście odłączyć zasilanie. Miejsce zalania odwrócić tak, aby ciecz swobodnie wyciekła na zewnątrz oraz nadmiar cieczy usunąć. Laptopa po zalaniu najlepiej nie suszyć gorącym powietrzem, gdyż często ulegają zdeformowaniu klawisze, elementy obudowy i inne podzespoły komputera. Ważne jest, aby po zalaniu laptopa i wykonaniu wyżej wymienionych czynności w domu niezwłocznie udać się do serwisu laptopów.
Niezależnie od tego czy laptop funkcjonuje normalnie czy też nie, wizyta w serwisie jest nieunikniona, ponieważ pomimo tego iż laptop działa w większości przypadków dochodzi do korozji układów oraz cienkich ścieżek na płycie głównej jak i na klawiaturze. Skutki takiego zalania widoczne są zazwyczaj dopiero po upływie kilku miesięcy, gdyż ciecz najczęściej zalega w zakamarkach i przestrzeniach pomiędzy układami elektronicznymi nie powodując zwarcia, jednak w konsekwencji dochodzi do nieodwracalnej korozji i wyżerania laminatu. Wtedy naprawa laptopa może być już niemożliwa. Jeśli chcesz zachować swoje dane bezpiecznie i nie narażać się na wysokie koszty wymiany płyty głównej w przyszłości - nie zwlekaj, odwiedź serwis laptopów już dziś.